Canon RF 70-200 mm f/2,8 L IS USM – cesta k němu
Canon RF 70-200 mm f/2,8 L IS USM je další z řady legendárních objektivů. Není snad nikdo, kdo by pochyboval o využití a důležitosti objektivu 70-200mm. Sám jsem prošel dlouhou anabází v portfoliu Canonu než jsem zakotvil u etalonu L/2.8
- Canon EF 70-200 mm f/4 L USM – první co jsem měl v ruce. Velmi dostupný a přitom kvalitní objektiv, ale holt jsem potřeboval světelnější
- Canon EF 70-200 mm f/2,8 L USM – první krok ke světelnosti 2,8 v Lkové řadě. Starší objektiv z druhé ruky. Byl jsem hodně zklamán z ostrosti fotek. Hlavně ve spojení s telekonvertory to nebylo dobré a tak šel zase o dům dál.
- Canon EF 70-200 mm f/2,8 L IS USM II – tady jsem se trefil. Ale nebyla to láska na první pohled. Dokonce jsem jej jednou koupil nový a zase vrátil. Důvodem nebyla kvalita optiky, jako jeho rozměry a hmotnost. Zkoušel jsem jej pár dní a málem jsem dostal tenisový loket. Po půl roce jsem si to rozmyslel a koupil ho znovu z druhé ruky. Tentokrát už jsem trochu potrénoval ruce a byla to láska na hodně dlouho. Běhal jsem s ním po horách, fotil rodinky v parku i komerční reklamní zakázky. Mám skoro 70 % jen s tímhle objektivem. Byl se mnou ve Skotsku i na Kanárech a nikdy jsem nelitoval. Brilantně ostrý, hodně rychlý v ostření, prudce použitelný rozsah
- Canon EF 70-200 mm f/2,8 L IS USM III – ten se mi do ruky nedostal, ale podle všeho jen drobný update k verzi II
Když jsem přešel na bezzrcadlovku Canon R5, tak jsem byl rozhodnutý používat dál své objektivy přes redukci. Ale potom jsem viděl přímé srovnání EF a RF verze. Ne kvality fotek, ale rozměrů – a ozval se mi tenisový loket, že bych to měl zvážit. Objednal jsem si tedy RF verzi 70-200 mm f/2,8 L IS USM a uvidí se.
Canon RF 70-200 mm f/2,8 L IS USM lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Canon RF 70-200 mm f/2,8 L IS USM v praxi
A v praxi se vidělo. Jak jsem ho nasadil, tak jsem ho na foťáku nechal. Výhody jsou zřejmé, ale stejně to shrnu po bodech
- váha – ušetřit skoro třetinu hmotnosti, to se hodí naprosto vždycky. Na posledním focení sportovních zakázek jsem ho měl celý den kolem krku nebo v ruce a ani jsem o něm nevěděl. Přitom zůstává dobře vyvážený. Věřte mi, 420g úbytku poznáte.
- velikost – jaký já jsem měl problém vměstnat 2 těla a 2 objektivy do batohu spolu se záblesky. Musel jsem sundávat sluneční krytky, hrát si pravidelný a nechtěný Tetris v terénu.
- minimální ostřící vzdálenost – opět luxusní posun o půl metru (z 1,2 na 0,7). Teď zastane nová RF verze svou práci i při focení motýlů a orchideí.
Co zůstalo stejné?
- kvalita fotek – když umíte ostřit (nebo Váš foťák), tak už od světelnosti 2,8 máte krásné prokreslené fotky s vysokým kontrastem. Kdo jednou přešel na Lkové objektivy, pochopil co to znamená přenos kontrastu
- rychlost ostření – tady asi není možné posun postřehnout. O ostření se starají rovnou dva USM motory a mělo by být ještě rychlejší. Já jsem neměl s rychlosti problém ani na EF verzi. Tu jsem také spokojený
Canon RF 70-200 mm f/2,8 L IS USM – nevýhody
Ne, toto není placená recenze. Je pár věcí, které mě nepříjemně překvapily. A některé mě zlobí doteď i když jsem si už trochu zvykl. Co to je?
- délka otáčení zoomu – asi nejotravnější věc na nejnovějším objektivu. Zatímco u EF verze stačilo jemně pohnout levou rukou a byli jste z jednoho konce rozsahu na druhém, tak u RF provedení si div nevykloubím ruku. Dost často se stává, že musím i přehmátnout. Pravda, dá se na to zvyknout, ale je to velká škoda. Doufám, že až bude verze II, tak na toto se soustředí
- výsuvný mechanizmus – tohle mi zatím nijak v praxi nevadí. Beru to jako daň za kompaktní rozměry a nemám s tím problém. Jen mám trochu strach do budoucna o prachotěsnost a odolnost vůbec. Ale inženýři z Canonu tvrdí, že to mají pořešené. Tak uvidíme.
- samovolné vysouvání – to mě naopak docela zlobí. Dofotím, přemísťuji se na další stanoviště. Zasunu objektiv a hodím jej s foťákem přes rameno. Při každém kroku se objektiv o kousek vysune. Ano, mají tam pojistku proti vysouvání, ale mám na objektivu lens-protect neopren a musím pokaždé tlačítko hledat. Desetkrát za hodinu, stokrát za den. Nepříjemné.
Canon RF 70-200 mm f/2,8 L IS USM – pořídit si jej?
To asi bude hodně individuální.
Majitelé EF verzí II a III budou nejvíce na vážkách. Přes redukci fungují objektivy na R5 zcela korektně, bez náznaku zpoždění ostření nebo ztráty kvality. Tam bude záležet na tom, kolik se s focením nachodíte. Pokud běháte po horách, nebo celé víkendy na svatbách, tak doporučuji přechod. Pokud se živíte v ateliéru, nebo rodinným focením, tak bych asi zůstal na staré verzi.
U čerstvých majitelů R6 nebo R5 bez tohoto klíčového objektivu to také není tak lehké. Koupit z druhé ruky za 30tisíc EF verzi, nebo nebo víc než dvojnásob drahou RF verzi?
Canon RF 70-200 mm f/2,8 L IS USM lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Za sebe mohu říct, že toho příplatku nelituji. Beru foťák i s “malým – velkým” objektivem daleko častěji ven a mnohem raději. Koupit jej můžete třeba v MEGAPIXELu.