Fotovýbava pro sport je relativně specifická a malá změna dokáže překonat některé kompromisy. Pravdou ale zůstává, že fotoaparát z vás fotografa neudělá. Nejsem příznivcem “honění megapixelů” a ani technologickým nadšencem vyžadujícím vždy to nejlepší. Mám rád ověřené věci, na které se mohu spolehnout a lze je pořídit za rozumnou cenu. Proto při obnovování svého přístrojového parku velmi dám na praktické zkušenosti kolegů fotografů a rád se jimi inspiruji. Praktické zkušenosti jsou to nejcennější a nahradí desítky laboratorních testů. Proto zde uvádím pro inspiraci svoji fotovýbavu s krátkým zhodnocením jednotlivých komponentů. Pokud se budete chtít na něco bližšího zeptat, rád pomůžu – Lukáš Budínský / Fotograf
O přechodu na fullframe jsem již nějaký rok přemýšlel. Přednosti profesionální fullframe zrdcadlovky ocením zejména pro mé rodinné portrétní fotografování. Chtěl jsem zůstat u canonu, ale 5D mark III už i přes své kvality nebyla zrovna výstřelkem moderní techniky. Tak jsem počkal na nástupce 5D mark IV. Ano není to vrcholná fotovýbava pro sport (tou je samozřejmě řada 1Dx), ale je to nejuniverzálnější foťák od Canonu. Nebojím se ho vzít do nejvyšších hor v zimě, ani na ateliérové focení. Po roce intenzivního používání můžu říct, že to byl krok tím správným směrem z mnoha ohledů – nejsem limitovaný iso 1600 jako u 70D, na bleskurychlé ostření se můžu rozhodně spolehnout a odolnost proti živlům jsem již nesčetněkrát uvítal. Na blogu naleznete krátkou recenzi Canon 5D mark IV. Rozhodně největší klad je, že jsem ji vzal do ruky a byla tam jako doma. Nemusel jsem se nic nového učit.
V současné době můj záložní fotoaparát. Rozhodl jsem se pro něj po delším čekání, co předvede Canon 7D mark II. Ten svoji více než dvojnásobnou cenu nedokáže dle mého názoru obhájit. Model 70D má vše co potřebuji a o několik generací překonává již starší 500D. Co oceňuji je zejména rychlost ostření a schopnost fotit s vyššími ISO hodnotami. Naopak nevyužité zatím zůstává WiFi. V mé výbavě zůstával delší dobu i po přechodu na fullframe 5D mark IV z důvodu cropu, který se mi hodil při wildlife pokusech aniž bych musel kupovat delší skla.
Přístroj od Sony právem nazývaný “zabiják zrcadlovek”. Minimálně co se kvalitou výstupu týče. Při pořizování kompaktu jsem vyzkoušel několik různých přístrojů, dokonce i nějaké bezzrcadlovky. Nicméně u RX100 jsem skončil a pořídil nebo doporučil jej i dalším 3 lidem v rodině. Důvodem je krásný, ostrý a nerozpatlaný výstup v dokonale kompaktním těle. Po doplnění polarizačním filtrem se nebojím brát RX100 i na horské běhy, kde bych se zrcadlovkou neobstál a nemusím se bát, že bych byl bez fotografií. Několik fotek například z běhu v Dolomitech. Mám původní verzi, která plně vyhovuje. Nové mark II a III jsou vždy posunem vpřed, nicméně za cenu ztráty původní kompaktnosti. Navíc díky novým modelům se cena původního dostala na velmi pěknou hladinu.
Občas mívám snahu překročit statickou fotografii a vyzkoušet natáčení sportovních a rodinných videí. Vždy ale narazím na technické vybavení. Kamera se totiž musí v záběrech hýbat. Ale jak ji stabilizovat proti otřesům? Zrcadlovka má příjemný filmový look, ale je neohrabaná v ovládání. Sony RX100 je fajný nástroj i se stabilizací obrazu, ale na reálný pohyb také nestačí. Různé glidecam, sliders a podobné hračky zabírají potřebné místo v batohu a stejně moc volnosti nepřidají. Tak jsem se rozhodl vyzkoušet novou generaci, vychvalované DJI OSMO s tří osou stabilizací a 4K záznamem. Podrobnější informace budou v samostatném článku. Ale podle prvních testů je to opravdu trefa do černého a vřele doporučuji.
Díky přechodu na FF jsem ztratil možnost používat záklaďák Sigma 18-35 ART a stál jsem před otázkou, co místo něj. Vzhledem k tomu, že i ve sportu rád fotím hodně ze široka, jsem vybíral od ultra širokých ohnisek. Jako rozumnou volbu jsem našel 16-35mm od Canonu. Jenže o jaký objektiv ze široké nabídky skel se má fotovýbava pro sport rozšíří? Přechod z f1,8 na f4 by mě asi bolel, takže jsem si vybral f2,8. Nejtěžší rozhodování teprve přišlo. Vzít si verzi II nebo III. Nejnovější objektiv byl ve všech ohledech lepší, ale ta cena. Nakonec zvítězil nákup techniky jako dlouhodobé investice a nelituji. Ve spojení s 5D mark IV je to ideální kombinace. Ostření bez zaváhání, ostrost špičková. Nádherné chování v mém oblíbeném protisvětle, odlesky. Jedině vinětace mne trochu překvapila, ale vzhledem k tomu, že stejně většině fotek vinětaci dodávám v lightroomu, tak mi nijak nevadí. Zkrátka mohu jen doporučit.
Po letech váhání a zkoušení jsem si definitivně pořídil tento etalon mezi Canon objektivy. Nikdy jsem neváhal o jeho kvalitě, slyšel jsem nesčetně obdivných komentářů na ostrost v celém rozsahu zoomu a sám jsem si ho o s radostí vyzkoušel na pár dní. Tenhle objektiv má jedno velké ALE, zejména pro outdoor focení a pohyb v horách. A tou je hmotnost 1,5KG. Nejen, že se pronese v batohu při výstupu na vrcholky hor, ale když už jej nasadím tak dostávají solidní záběr i ruce a ramena. Ale nakonec si člověk zvykne, ruce zesílí. Jako ostrý test jsem s ním fotil na Beskydské Sedmičce 2017, kdy mi přišla větší světelnost i voděodolnost rozhodně vhod. A to nemluvě o Skotsku.
Sigmu jsem používal jako základní objektiv pro krajinářskou a rodinou fotografii. Uvažoval jsem o nějakém L skle od Canonu, nicméně kvalita provedení, kresba i přenos kontrastu Sigmy je zcela srovnatelná s obdobnými canony v L řadě, tedy špičková. Jediným drobným handicapem je vyšší hmotnost, kdy se Sigma docela pronese. Parádní světelnost 1.8 nahrává i využití objektivu pro fotografie noční oblohy. Trochu je potřeba si zvyknout na ne vždy spolehlivé ostření. Prodána po přechodu na FF.
Po uznání kvalit objetivu 18-35mm F/1,8 Art jsem se rozhodl vyzkoušet i neméně vychvalovanou pevnou padesátku. Co si budeme namlouvat, to ohnisko mi ve výbavě chybělo a pro portrétní fotografii je rozhodně potřeba. S jeho výkony jsem byl natolik spokojen, že jsem s ním už fotil nejen rodinné fotografie na zakázku, ale i dva závody. Sice to není žádný rychlík, ale ta světelnost už stojí za hřích v mlze či dešti.
>
U tohoto objektivu jsem zpočátku váhal. Věděl jsem, že potřebuji nějaký teleobjektiv, ale na výběr je tolik variant. Jen 70-200 dělá Canon ve 4 variantách. Nakonec jsem zvolil tu nejlevnější a možná nejlepší fotovýbava na sport. Dva roky jsem s ní úspěšně fotil a mohu říct, že na začátek je excelentní objektiv. Poměr cena/výkon/hmotnost je až neuvěřitelný. Kresba je na špičkové úrovni a směle se rovná vyrovná kresbě objektivů s pevným ohniskem. Díky tomu, že nepoužívám full frame, tak je reálné maximální ohnisko 320 mm zcela vyhovující pro mé fotografování. Časem jsem přešel na variantu s lepší světelností a stabilizátorem a musel jsem obětovat příznivou váhu.
Úžasný objektiv pro mnoho příležitostí. Nejen, že to je dokonalý objektiv pro makrofotografii, ale často jej využívám i při focení portrétů. Na ně je sice trochu delší, ale jeho kresba a jemný bokeh to plně vyvažují. Příjemná světelnost a optický stabilizátor jen podtrhují jeho univerzálnost.
Po dvouletém laborování s klasickými blesky, externími odpalovači a více než ročním váhání nad bateriovými záblesky jsem se rozhodl investovat do něčeho pořádného. Rozhodování prodloužil výběr mezi systémy ProFoto a Elinchrom. Nakonec se má fotovýbava pro sport rozrostla právě o bateriový generátor Elinchrom EBL s dvěma hlavami (konkrétně Action a HS) a novým Skyport odpalovačem. Ten je pro mé potřeby výhodnější. HS hlava mimo jiné zvládne přebít protisvětlo i při 1/8000 synchronizaci.
Externí blesk byl jedním z prvních přírůstků v mém fotovybavení. Přemýšlel jsem o něm delší čas a po pořízení Canon 70D, který umí na bezdrátově odpalovat blesky, to byla jen otázka času. Pro 430 EX II jsem se rozhodl z několika důvodů. Chtěl jsem systémový Canon pro maximální kompatibilitu, jednoznačně TTL, možnost jej dálkově odpalovat, dostatečný výkon a rozumnou cenu. Většinu splňovaly dva 430 EX II a 600 EX, přičemž 600 EX už byla mimo finanční limity a nevyužil bych její možnosti. Canon Speedlite 430 EX II je víc než spolehlivým parťákem a po přízení dálkového bezdrátového odpalování nikdy nechyběl ve fotobatohu.
Po drobném nedorozumění s Canonem 70D jsem pořídil set dvou rádiových odpalovačů. Canon 70D sice umí bezdrátově odpalovat blesky, ale jen na základě optické komunikace. To mě omezovalo v zamýšleném využití. Nešlo odpalovat blesk schovaný za stromem, měl jsem problémy v protisvětle (např. při západu slunce) a neumožňovalo to synchronizaci na druhou lamelu. Odpalovače Yongnuo všechna omezení odstranili a už nic nebrání opravdu plnému využití potenciálu blesku. Umí vše, co slibují a spolehlivost je vynikající.
Kvalitní a pevný stativ je základ pro jakoukoliv fotografii a pro moji oblíbenou noční fotografii tím spíše. Neříkám, že bych neměl rád Gitzo, ale to je z říše snů. Vanguard je kompromisem, ale jsem velmi spokojený.
Polarizační filtr je pro mne základní fotovýbava do hor. Bohužel mé objektivy již mají 3 různé průměry a tak investice do polarizáků nebyla nejmenší. Zejména pokud chcete ty nejlepší 🙂