Canon EOS R5 v ostrém nasazení
V předchozím článku jsem krátce sepsal první dojmy z Canon EOS R5 a slíbil jsem, že napíši podrobnější informace po delší zkušenosti. Na konci srpna jsem foťák podrobil intenzivnímu testu při komerčním focení pro sportovní značku a tak už snad můžu shrnout své pocity. Nebudu přespříliš “Jiráskovatět”, spíš v bodech uvedu své pocity k důležitým věcem. Opět upozorňuji, že jsem fotograf a foťák jsem si koupil kvůli focení, ne natáčení. Ještě musím upřesnit, že není sportovní focení jako sportovní focení. Vždycky jsem používal 5D a ne sporťák 1DX. Jednak klient potřebuje fotky dávat i na billboardy (rozlišení) a hlavně většinou nefotím na stadionech, ale na horách. A tahat se s dvěma monstry formátu 1DX desítky kilometrů opravdu není žádný med.
Focení pro Craft probíhalo ve 3 dnech a užili jsme si kolo, běh, kolečkové brusle a další sportovní kratochvíle. Dosud jsem na akci vozil 2x Canon 5D mIV, na jednom 70-200 a na druhém 16-35mm. Nyní jsem jeden nahradil právě R5. Ještě jsem stihl dokoupit parádní nativní Canon RF 70-200mm f/2,8 L IS USM (o kterém napíšu víc samostatně) a Canon RF 50mm f/1.2 L USM (která je konečně pořádná světelná 50tka zvládající i sportovní nasazení). Na R5 jsem měl nasazenu 70-200mm a na 5D 16-35mm.
Rovnou můžu napsat, že jsem R5 strašně nerad dával z ruky a nakonec jsem raději měnil objektivy, než se vracel k 5D. A to z mnoha důvodů…
Canon EOS R5 – ergonomie
Bez nadsázky musím říct, že používání R5 je fantastické. Padne do ruky jako ulité. Nejvíc jsem si toho všímal při přehazování s 5D.
- grip je jistější, lépe tvarovaný. Zajímavé je, že když jsem dal na 50mm objektiv neopren, tak už se mi prsty pohodlně nevešly mezi grip a objektiv. Možná lidé s většími prsty budou mít trochu problém u světelnějších objektivů.
- 3 otočné voliče na rychlé nastavení všeho důležitého (fotím na prioritu clony, na jednom mám clonu, na druhém pod/přeexpozici a na třetím ISO – dokonalé)
- tlačítko pro prohlížení fotek na palci pravé ruky (na tlačítka po levé straně displeje jsem si za celé 3 roky s 5D nezvykl)
- výklopný displej – už nemusím žrát bahno, když chci fotit z podhledu
Canon EOS R5 – ostření
Na to jsem byl extrémně zvědavý. Kvality ostření a detekce jsem vyzkoušel už v ZOO, ale co ostré nasazení? Zvládne Canon EOS R5 ostřit na protijedoucího spurtujícího cyklistu? Bude spolehlivá detekce obličeje při přilbě, brýlích, kšiltovce?
Opět to dopadlo nad očekávání dobře. Ostření mám nastaveno tak, jak jsem byl zvyklý – začátek ostření nastavuji joystickem. Jakmile se dostane objekt do této oblasti, ostření ho uzamkne a už ho nepustí. A já se můžu konečně soustředit jen na kompozici a přesouvat si v hledáčku zaostřený objekt kam potřebuji. Při přechodu na 5D jsem si hodně bolestivě uvědomil omezení na ostřící body pouze u středu a nutnost posouvat manuálně zaostřenou oblast.
Co spolehlivost a rychlost ostření? Ve spojení s RF 70-200 jsem nezaznamenal jediný problém. I při rychlém podélném průjezdu mezi stromy jsem měl ostré co jsem potřeboval. Odpad minimální.
Canon EOS R5 – hledáček a baterie
A jak si fotograf odkojený DSLR a optickým hledáčkem zvykl na elektroniku? Co vám budu povídat, opět extrémně rychle.
- při nastavení na 120hz jsem nezaznamenal žádné lagy nebo zpoždění
- prohlížení fotek přímo v hledáčku je za slunečného dne hodně návykové
- mnohem víc fotím, než chimpuju. U 5D jsem před každou sérií musel pro jistotu zkontrolovat na displeji, jak to vychází. Teď to vidím přímo už při chystání záběrů
Canon EOS R5 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Největší strach před pořízením foťáku jsem měl z výdrže baterie. Pro jistotu jsem rovnou dokoupil dvě další originální a vzal i náhradní z druhého 5D. Téměř zbytečně. Až v podvečer jsem si uvědomil, že mám nafoceno všech 2800 fotek na jednu baterku! A preventivně jsem ji vyměnil s ještě jednou čárkou zbývající. Je pravda, že jsem fotil hodně sériově bez časté kontroly, ale přesto je to parádní výsledek.
A co nějaké nevýhody, problémy?
Zatím to vypadá na KO proti starému DSLR, což přidat něco negativního? Ale tak jo…
- přehřívání – ano po cca hodině focení na sluníčku mi na displeji začala zběsile blikat kontrolka přehřátí a časovač videozáznamu se snížil na pěkných 00:00. Aniž bych natočil jedinou sekundu. Samotné focení to naštěstí naprosto neovlivnilo. Ale když jsem foťák kupoval, tak jsem si tak v duchu říkal, že bych mohl konečně vyzkoušet hybridní focení – trochu i natáčet (hlavně wildlife). Takhle vidím, že to nebude jednoduché a mrzí mě, že Canon promuje foťák jako dokonalou kameru a současně tam dává umělá softwarová kurvítka. To je prostě nefér a marketingový přešlap.
- tichá závěrka a rychlost foťáku – tohle berte trochu v nadsázce, je to spíš moje chyba a v praxi samozřejmě výhoda. Jen se s tím musím naučit pracovat. Po příjezdu domů jsem zjistil, že jsem nafotil víc než 10 000!! fotek a na disku jsem měl téměř 3/4 TB dat! To všechno díky tiché závěrce, která dělá jen trrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr a najednou mám 80 fotek po 50MB. Klapající zrcadlo mě vždycky drželo v nějakých rozumných mezích. No protřídit to mi trvalo stejně dlouho jako samotné focení…
- bohužel jsem se opět ujistil, že ideální je mít v terénu dva stejné foťáky. Takže mě čeká prodej obou 5D a pořízení i druhého bezrcadlovkového těla. Bude to opět Canon EOS R5 nebo udělám trochu kompromis a zkusím Canon EOS R6?
A závěr?
Nebudu lhát, jsem z Canon EOS R5 nadšený. Je to přesně ten workhorse, jakého jsem potřeboval. Změny koncepce od DSLR k bezzrcadlovce jsem se obával, ale nakonec přinesla požadovaný posun v pozitivním směru. Technika jde dopředu a v tomto případě už opravdu není proč být konzervativní. Pokud chcete foto pracanta pro všechny případy a nenatáčíte primárně video, potom je to ta správná cesta.
Canon EOS R5 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>