Proč si pořídit DJI OSMO?
DJI OSMO je 4k kamera stabilizovaná ve 3 osách. Nečekejte žádný důkladný test s porovnáním výkonu a podrobnými nastaveními. Tato krátká recenze má jen ukázat případným zájemcům proč by je DJI OSMO mohlo zajímat a na co si dát pozor. A proč je tedy důležitá pro mne? Čas od času mívám nutkání přenést svůj pohled ze statického fotografického do něčeho více dynamického. Ano i ve sportovní fotografii je možné zachytit vrchovatě dynamiky, ale u videa se hranice kreativity posunují na zcela novou úroveň. Při těchto výletech jsem však vždy skončil na technických omezeních. Ne, že by má fototechnika nezvládala natáčet video, to zvládá jak canon 70D i Sony RX100 excelentně. Nicméně jim chybí jedna klíčová vlastnost – pohyb.
Ono totiž nestačí zachytit pohyb objektu, ale pro celkové vnímání filmových scén je nesmírně důležitý pohyb samotné kamery. A zkusili jste se někdy projít se zapnutou kamerou? Výsledek k ničemu, pokud zrovna netočíte horror z vlastního pohledu. Pro zvládnutí pohybu je nutné kameru stabilizovat. A existuje řada cest, jak toho dosáhnout. Sám jsem si jich pár prošel.
- stabilizace objektivu – eliminuje jen miniaturní výchylky, na chůzi neúčinná,
- stabilizace v postprocesu – snižuje rozlišení videa, deformuje objekty,
- slidery – velmi omezený rozsah pohybu, těžké na přenášení,
- glidecam – složité vyvážení, nesnadné přenášení, nutné se s nimi delší dobu učit.
Jak stabilizace DJI OSMO funguje?
Parádně! Ke stabilizaci využívá gyroskopem řízený gimbal operující ve 3 osách. Stačí OSMO vytáhnout z obalu, zapnout a ono se samo kalibruje a je připraveno pro jakýkoliv pohyb. Na rukojeti je k dispozici směrový joystick, kterým lze upravovat pohled kamery. Stisknutím tlačítka na ukazováčku se zaaretuje směr kamery a je jedno jak otáčíte rukojetí. Jako hledáček využívá přes wifi připojený smartphone (android či iOS). Synchronizace je dokonalá, žádné dlouhé hledání zařízení.
Kamera DJI OSMO zvládá už při prvním vytažení to co slibuje. Toto je můj první záběr co jsem s ní natočil.
Beskydští Lysohorci běží jako o život po sněhu. Já běžím ve hlubokém sněhu o kousek vedle, kameru držím bokem a snažím se nespadnout. A jak vypadá záběr? Dle mého názoru přesně jak má. Obraz se nehne nežádoucím směrem, je v něm dynamika. Nejsem konečně omezován na pár centimetrů pohybu slideru. To co stačí na produktové video opravdu nestačí na sportovní scény.
Ohledně technických specifikací, nebudu zbytečně kopírovat manuál. Kamera je kvalitní, zvládá i 4k rozlišení. Já natáčím v 1080p při 50 snímcích. Bez problémů poté mohu zpomalovat záběry při 25 snímcích.
Přikoupil jsem si ještě sadu ND filtrů pro Inspire 1, které umožňují zachování optimální závěrky na 1/100 i při slunečném počasí.
Co mi na DJI OSMO vadí?
Samozřejmě není všechno zlato co se třpytí. Několik důležitých věcí mi na DJI OSMO vadí.
- Operativnost a přenositelnost
Přiznám se, že jsem zpočátku bojoval s optimálním využíváním kamery. Jde o to, že k provozu kamery musí být vyndaná z obalu, odblokovaná stabilizace ve 3 krocích, zapnutá, připojený a zapnutý smartphone, spuštěná aplikace. Je to složitý přístroj s mnoha pohyblivými částmi. Nicméně po několika natáčeních jsem DJI Osmo dostal “do ruky” a už jsem dělal vše co jsem potřeboval zcela bez omezení. Jde o to, jen si na některé kroky zvyknout.
- Zvuk
Dvě věci u této kamery ji naprosto zabíjí co se zvuku týče. Hlavně je to mizerný integrovaný mikrofon, který je zcela nepoužitelný. A za druhé je to zvuk interního větráku v kameře. Během pár sekund po zapnutí se roztočí miniaturní větráček uvnitř kamery, který má do tichého chodu hodně daleko. UPDATE: Používal jsem kameru nakonec s přídavným mikrofonem, který vyřešil všechny problémy. I větráček je díky software aktualizaci DJI OSMO nyní při natáčení vypnutý a roztočí se jen když se nic nenatáčí. Takže do samotného záznamu nezasahuje
Lze tedy DJI OSMO doporučit?
Během 14 dní používání jsem se hodně rozhodoval zda si DJI OSMO nechat, nebo jej vrátit. Na jednu stranu dodává co slibuje – stabilizovaný kvalitní obraz ve vysokém rozlišení. Na stranu druhou je tu její nemotornost, křehkost a nutnost připojovat smartphone. Nakonec jsem si ji ponechal, protože mám několik rozdělaných projektů, kde ji budu určitě potřebovat. A naučím se s ní žít.
Je důležité si určit k čemu ji potřebujete. Určitě to není akční kamera, kterou si přimontujete na kolo a vyrazíte na traily. Ani na takové to rodinné natáčení, kdy potřebujete rychle zachytit důležité chvíle u vás doma. Pokud ale máte ambice natočit něco zajímavého a hlavním omezením pro vás je pohyb, tak momentálně není lepší a dostupnější řešení.
Finální video, kde jsou použity záběry z DJI OSMO a Sony RX100: