DJI Mavic Pro – výběr drona
Mavic Pro je pro mě splněný sen, o kterém jsem nevěděl, že ho mám. To nebudu zakrývat. Pokud i vy nad ním přemýšlíte, tak si tu můžete přečíst mé zkušenosti s ním po téměř půl roce provozu.
To, že se okrajově zabývám i natáčením videí jsem popisoval už v recenzi na DJI OSMO, ale že bych mohl potřebovat i dron, jsem až do loňského podzimu sám nevěděl. A jak jsem na to přišel?
Od dronů mne odrazovala vždycky jejich velikost a neskladnost. Při focení a natáčení nejčastěji běhám po horách a tahat sebou přepravku s dronem, který ještě budu 30 minut skládat a chystat k letu? To nebylo pro mne. Ale potom se něco změnilo. Nejdříve představil GoPro svou Karmu. Bylo to zajímavé, relativně malé a dalo se to dát do batohu. Jenže já zaprvé nemám rád obraz z GoPro kamer a zadruhé jsem nováčkovi na poli dronů nevěřil. Ale pozornost vzbudil, to zase ano. A potom to přišlo. Prezentace firmy DJI a představení DJI Mavic Pro. Sedl jsem si na zadek, vytáhl kreditku a koupil přímo v eshopu DJI ještě než skončila prezentační videa.
Co mne tak nadchlo?
- velikost, hmotnost a skladnost
- inteligentní letecké módy
- vyhýbání se překážkám
- dosah ovládání
- kvalita stabilizace
- kvalita obrazu
- cena
Po objednání mě čekalo dlouhé předlouhé vyhlížení dodávky. Ta byla několikrát posunuta, ale vzhledem k tomu, že jsem objednával mezi prvními se ke mně dostal ještě na konci října. Akorát včas, abych jej před zimou ještě zalétal.
DJI Mavic Pro a zkušenosti z praxe
Znáte to, na papíře a v prezentačních videích všechno vypadá parádně. A pak najednou začnou úžasné GoPro Karma padat z nebe jako zralé hrušky. Jak je na tom DJI Mavic Pro? Podstatně lépe!
První pozitivní překvapení bylo, když jsem jej skutečně dostal do ruky. Je tak malý, skladný! Bez problému jej dám do svého fotobatohu spolu s canon 5D mark IV, širokáčem a teleobjektivem. Je to přesně to, co potřebuji sebou na hory. A hmotnost je taky menší než samotný objektiv.
Jak létá? První pokus byl hodně opatrný. Vzlétnout do maximálně 10 metrů, přistát. Znovu vzlétnout a trochu se hýbat ze strany na stranu. Vše šlo hladce. Hlavní bylo, že dron stojí na jednom místě a ani se nehne, pokud mu neřeknu jinak. Nijak nedriftuje, nestoupá, neklesá. Další lety jsem se učil dron ovládat a zvykat si na ovládání. Asi po třech vybitých bateriích jsem se cítil jako doma a zvládal jsem i složitější pohyby. Pozitivní je také výdrž baterie. Ve vzduchu drona udržela baterie i v zimě opravdu minimálně 25 minut. Postupně jsem dokoupil další 2 baterie, takže vydržím přes hodinu natáčení. A to už je dostatečné. Trochu jsem se díval na inteligentní letecké módy. Ty zatím nemám tak zautomatizované, jak bych si přál. Přeci jen byla zima a nebyl čas moc trénovat. Ale pro natáčení jsou módy jako orbiting nebo following dokonalé. A jak je to s natáčením, kvůli kterému jsem si jej pořizoval?
A jak natáčí? DJI Mavic Pro má hodně podobnou kameru jako Phantom 4. Někomu se více líbí obraz z Phantom, někomu z Mavica. Mě osobně přijde Phantom docela přeostřený a saturovaný. Je to dáno použitým profilem, ale ve výsledku jsou videa z obou srovnatelná. Co mne nadchlo byla stabilizace. Záběry jsou plynulé jako ze stativu, slideru nebo kamerového jeřábu. Opravdu! Mavic Pro má navíc mnohem lépe umístěnou kameru, takže se nedostávají vrtule do záběru ani při rychlém přímém letu. To Phantom je na tom mnohem hůře.
Co se kvality samotného videa týče, zatím jsem jej zcela neodladil. Chybí mi totiž ND filtry, tak pro potlačení jello efektu natáčím na 1080p (4k na něj trpí více). Pro moje hobby potřeby je kvalita zcela dostačující. A jelikož se s tím stejně nemůžu živit, tak jsem spokojen.
DJI Mavic Pro v servisu
Co bych asi důkladně podruhé zvážil je pořízení DJI Care při koupi drona. Před 3 týdny mi z ničehonic přestal fungovat gimbal a stabilizace. Dron létal pořád dobře, kamera natáčela, ale veškeré pokusy o stabilizaci nebo ovládání kamery byly marné. Po konzultaci se supportem jsem jej musel poslat do německého servisního střediska. Vše probíhá v pořádku a relativně rychle, nicméně cena je opravdu vysoká. V servisu zjistili, že je utržený kabílek s ovládáním a napájením gimbalu. Cena za kablík 2,5 Eura. Práce s analýzou a opravou 100 Euro, doprava a daně 37 Euro. Celková cena za opravu kabílku za 50 korun je tedy 140 Euro. Záruka se na to bohužel nevztahuje, k utržení kabelu došlo nejspíš někde v batohu při transportu.
Mám z toho 2 ponaučení: pojištění DJI Care se vyplatí. Toto by pokrylo, měl bych drona rychleji zpátky a zdarma. A druhé je, že se vyplatí si pořídit nějaké pěkné ochranné pouzdro. Některé části drona jsou opravdu citlivé na zacházení.
DJI Mavic Pro – doporučení
Mavic je splněním přání outdoorového fotografa, který chce mít i nějaké pohyblivé obrázky. Dobře se nosí, ovládání sedne rychle do ruky, umí inteligentní letové režimy, baterie vydrží co slibují a obraz z něj je stabilní a dostatečně kvalitní pro běžné použití.
Na co si dát pozor?
Je to dron, je relativně křehký a může spadnout z pěkné výšky. Rozhodně bych nastudoval pravidla pro létání (mimo zastavěné oblasti) a doporučuji si pořídit i pojištění (jednak DJI Care a zároveň i pojištění odpovědnosti). Vzhledem k dostupnosti a kvalitě Mavica bude nejednoho pilota lákat použít natočené video komerčně. Ale věřím, že všichni zájemci si jsou vědomi toho, že bez registrace, pilotního oprávnění a pojištění nelze dron pro komerční účely použít. Pro mne to zůstává jako hobby doplněk mých osobních projektů.
Ani po půl roce nepřišla konkurence s něčím novým, co by Mavic Pro překonalo. Je to sázka na jistotu, kterou bych neváhal pořídit znovu.