Na jaře 2016 jsem začal spolupracovat jako fotograf s Českou Skyrunning Asociací v čele se Samem Strakou. Vše nakonec vyvrcholilo tím, že jsem se na konci července ocitl v Barrueře obklopen českými reprezentanty na mistrovsví světa ve Skyrunningu. Mým úkolem bylo zachytit atmosféru závodu, české běžce i celkovou atmosféru.
Rozhodování o mé účasti bylo o to jednodušší, že se mistrovství konalo v Pyrenejích na již legendární trase Buff Epic Trail.
A tam jsem se už dlouho chtěl na vlastní oči podívat.
3 kilometry od dějiště mistrovství světa našel v jenom z penzionů zázemí celý reprezentační skyrunning tým. Celkem 25 lidí, všichni špičkoví běžci.
Ondra Fejfar a Tomáš Maceček si odbyli svou premiéru již v pátek na Vertikal Kilometru. Ondra se s devátým místem probojoval do top 10 a ani Tomáš se ve světové konkurenci na 33. místě neztratil.
Hlavní program vypukl v sobotu. Na start královské trati se postavilo 6 našich reprezentantů: Zdenda Kříž, Petr Žákovský, Petr Míl, Honza Bartas, Vítek Otevřel a Zuzka Urbancová.
Po páteční bouřce všichni vzhlíželi k obloze, jaké počasí jim Pyreneje nachystají.
Naštěstí to od rána vypadalo, že budou Pyreneje milosrdné k závodníkům. Ještě před svítáním bylo odstartováno a po 3 kilometrech se dostali k reprezentačnímu penzionu. Tam je čekalo první stoupání a já s bleskem.
Honzu Bartase očividně blesk trochu překvapil.
Asi nemusím představovat Buff Epic Trail. 105 kilometrů dlouhý horský ultra běh v Pyrenejích, který má základní definici pocitu účastníka už v názvu. Ano je EPICký. Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je tak všechno co s tím můžete dělat.
A můžete mi věřit, že ten pocit nemají jen závodníci, ale vyskytl se i u mne jako pozorovatele se zrcadlovkou.
Může se zdát, že 13 hodinový závod musí přinést nekonečné příležitosti k fotografování. Pravda je trochu někde jinde.
Závodníci v rámci Buff Epic Trail běží uvnitř národního parku, který lze jen těžko objet. Své o tom vědí účastníci maratonské distance, kteří ráno absolvovali polovinu trasy autobusem a trvala jim bezmála 3 hodiny.
Abych zvládl alespoň 3 místa, strávil jsem během závodu 6 hodin v autě, objel celý park. A protože se jen tak nesmířím s fotkou ve vesnici na občerstvovačce, nastoupal jsem ještě navíc 1500 výškových metrů na 10 km s plnou fotovýbavou.
Následující fotografie je i přes nekonečné hodiny plánování čistě dílo náhody.
Po 2,5 hodinovém přejezdu přijíždím k nádrži Estany Gento, kde je jediná funkční lanovka v celém parku. Bez váhání jsem ji zařadil do svého itineráře.
Parkuji co nejblíže k ní, popadám batoh a vyrážím ke dlouhému schodišti. Jezdí jen jednou za hodinu a pokud bych ji nestihl, tak můžu rovnou jít pěšky. Vybíhám schody po třech a nahoře u kabinky se dozvídám, že lístek se kupuje dole. Není čas na hrdinství a dávám se do pláče. Naštěstí se obsluha slituje a prodává mi lístek přímo na místě.
Následuje nekonečná 30 minutová cesta vzhůru nejpomalejší lanovkou jakou jsem kdy jel. Kontroluji online stav závodu a odhadovaný čas prvního na místní občerstvovačce je právě nyní.
Lanovka přijíždí do horní stanice a já zprava od horské chaty slyším zvonce a trubky. První závodník dorazil. Rozrážím dveře lanovky, schody beru tentokrát po čtyrech a tempem Bolta běžím doleva, zatímco se rozhlížím po pěkné lokaci. Všude brání lana a stožáry.
Konečně nějaká skalka, za běhu vyndavám z batohu foťák, přitisknu se ke skále, zapnu ho a v ten okamžik kolem mne proletí Luis Alberto Hernando. CVAK.
Povedlo se?
Caroline Chaverot s úsměvem. Aby ne, má téměř hodinový náskok na prvním místě.
Jsem sportovní a outdoor fotograf vyhledávající sporty odehrávající se v horách. Nejblíže mám k ultra horským běhům, které spojují běh, lidské odhodlání a respekt k horám. Úzce spolupracuji s českou skyrunning reprezentací či organizátory běžeckých závodů.
Máte zajímavý nápad, chcete využít mých služeb? Ozvěte se, určitě něco vymyslíme.
[ebs_space height=”20″]
[ebs_space height=”10″]
[ebs_space height=”20″]
[ebs_space height=”10″]
[ebs_space height=”20″]
[ebs_space height=”10″]